Konec spalovacích motorů?

Konec spalovacích motorů! Tahle vize asi straší mnohé z nás motorkářů. I já jsem o přechodu od benzinu k jiným palivům přemýšlel a doufal jsem, že se tahle novinka dotkne v první řadě plechovek. Výrobci jednostopých konceptů však na naše nářky nedají nic, a dál se nám pokoušejí sebrat náš milovaný benzinový motor. Ten jak všichni víme má svoje nedostatky, ale na druhou stranu také z nedokonalosti vyplývající charakteristické vlastnosti, které jsou vděčným tématem nekonečných hospodských disputací.

V letošním roce společnost Intelligent Energy navrhla motorku s označením ENV (Emissions Neutral Vehicle). Ta sice vypadá jako pořádné žihadlo ale stroj pouze klame tělem. Její hlavní předností není rychlost ale šetrnost k přírodě. Pohání ji totiž vodík. Na jednu nádrž-baterii za cenu čtyř dolarů je stroj schopen ujet 160 kilometrů a maximálka je 80 km/h. Váha stroje je pouhých 80 kg a výkon motoru 8 koní. Do prodej e by měl přijít v roce 2006 a cena by neměla přesáhnout 6000 dolarů.

Palivové jádro vozidla se dá zcela oddělit od motorky a jeho podoba s cestovním kufrem je přímo zarážející. Leptaný hliník ze kterého je článek vyroben má vysokou pevnost a jeho poněkud avantgardní vzhled má prý i praktický význam. Rýhy na jeho povrchu totiž odvádějí přebytečné teplo. Vypadá to sice líp než dieselový agregát, ale klasickej vzduchem chlzenej motor mi přijde pořád hezčí. Rám stroje a kyvná vidlice jsou vyrobeny ze slitiny hliníku a jsou uvnitř duté, přičemž v pravém rameni kyvky se skrývá tlumič zadního kola. Konstrukcí bylo dosaženo žádoucí pevnosti a přitom byl zachován požadavek na co nejnižší hmotnost. Motorka není vybavena ničím zvláštním a tak se jízda na něm podobá jízdě na horském kole. Projížďka je prý velice zábavná a dá se říct, že i poměrně rychlá. Tenhle stroj tím pádem pošle do věčných lovišť veškerá elektrická vozítka, která brázdí naše silnice. Hlavní výhodou je ale především tichý a ekologický provoz. Deník Daily Mirror napsal, že ekologičtější než tato motorka je už jen chůze pěšky