Skútry. Poměrně časté to téma rozhovorů mezi motorkáři. Jedni je zatracují, že to je jen jednostopé vozidlo a ne motorka, že se hodí jen do přecpaného města atd. Druzí vyzdvihují jejich obratnost, jednoduchost a minimální spotřebu. Na všem pravdy trochu. Takový padesátkový skútr je opravdu rychlý a na provozní náklady levný dopravní prostředek, ale kdo s nim někdy frčel např. po jížní spojce, (když to tam zrovna nestojí) dá mi za pravdu, že to není nic příjemnýho, když vás zprava, zleva berou kamiony a ze zadu tlačí auta, jejichž řidiči nehodlají sundat cihlu z plynu. Krom toho, když člověk chce vyrazit v létě ve dvou někam za město se vykoupat, tak to taky není to pravé ořechové. Pro tyto případy má už dnes většina značek v nabídce nějaký maxiskútr. Jedním z nich je i letošní novinka od pana Hondy, NSS 250 JAZZ.

Text:Víťas Foto:Kevin


Honda Jazz 250

Motor: Kapalinou chlazený čtyřdobý jednoválec SOHC, objem 249 ccm, největší výkon 14.2 kW (19 k) při 7000 ot/min, točivý moment 20.6 Nm při 6000 ot/min, kompresní poměr 10.5:1, vrtání × zdvih 72.7 x 60 mm, zapalování digitální tranzistorové

Přenos síly: Spojka v olejové lázni, převodovka variátor V-Matic, sekundární převod klínovým řemenem

Podvozek: Rám z kompaktních z ocelových trubek, přední odpružení teleskopickou vidlicí s průměrem kluzáků 33 mm a zdvihem 88mm, vzadu kyvná vidlice z hliníkových profilů odpružená dvěma tlumiči se zdvihem 75 mm, přední brzda jednoduchá 240 mm s dvoupístkovím třmenem, zadní brzda kotoučová 220 mm s jednopístkovím třmenem, přední pneu 110/90-13M/C 56L, zádní pneu 130/70-12 62L

Rozměry: Výška sedla 720 mm, světlá výška 130 mm, rozvor 1545 mm, vnější rozměry 2210 × 760 × 1360 mm, suchá hmotnost 159 kg, objem palivové nádrže 12 l, maximální rychlost 125 km/h, průměrná spotřeba paliva v testu 5,1 l (na 100 km)

Cena: 179 000,-

Hodnocení
Motor
Brzdy
Podvozek
Pohodlí
Výbava
Zpracování
Cena
Náš dojem
Celkem

Nový JAZZ není u Hondy první skútr takového ražení. Už v roce 1988 vznikl model CN 250 a v roce 1998 byl představen luxusní Foresight. Trendy jdou ale neúprosně dál a tak byl vyvinut nový model s ještě výraznější, stylovější a sportovnější povahou. Nešlo jen o zvýšení jízdních výkonů, ale také především o přitažlivější vzhled ze supersportů. Model Foresight byl použit jen jako koncepční základ. Na první pohled působí nový JAZZ dojmem majestátnosti, ani se nechce věřit, že je to jen 250ka.

Prostorné sedlo s výraznou zadní opěrkou poskytuje dostatečný komfort. Navíc se dá opěrka do předu, do zadu posouvat v šesti polohách, takže větší i menší jezdci najdou kompromis v posazu. Řidítka jsou v naprosto přirozené pozici a nohy si můžete natáhnout dalece vpřed. Jízdní pozice je až uspávající, samozřejmě v dobrém slova smyslu. Teď už stačí jen motor probudit k životu, odbrzdit parkovací brzdu a vyrazit. Studené starty nemusíte díky automatickému sytiči ani příliš registrovat. Má na tom zásluhu taky přesné digitální zapalování CDI. Trochu mě překvapilo, že motor Jazzu nemá vstřikovací jednotku a je plněn klasicky karburátorem. Motor vykazuje výkon necelých 20ti koní při 7000 ot/min. Byl speciálně vyladěn s optimalizovanou konfigurací hlavy a sacího kanálu pro zlepšení rychlosti sání a podpoření výkonu v nízkých až středních otáčkách.

Při rozjezdu vás lehce pozdraví mírné vibrace, ale potom je už všechno v pořádku. Odezva na plyn je sametově měkká, není ale vůbec problém vyrazit razantně z křižovatky. Za velké plus považuju nový systém variátoru Hyper-Belcon, který eliminuje prodlevu ve výkonu a akceleraci ve středních otáčkách, čímž většina skútrů trpí. Je to znát hlavně při předjíždění, kdy nemusíte hned dávat plný plyn. Trochu víc znát je druhá osoba, hlavně při akceleraci z klidu, není to ale při objemu 250 ccm nic zas tak překvapujícího. Odpružení celého skútru je naladěno dost komfortně, menší výtluky skoro neregistrujete a ty větší s vámi jen lehce cuknou a nenechají vás vyvést z míry. Zadní dvě pružící jednotky mají ještě k tomu sedmistupňové nastavení předpětí pružin. Tak dobrý dojem ale nemám z podvozku po opuštění města. Na dálnici se rám při přejezdu vyjetých kolejí dost kroutí a v řidítkách necítíte potřebnou jistotu. To je dáno dost dlouhým rozvorem a těžištěm převážně vzadu. Zadní pružící jednotky by taky potřebovaly trochu líp utlumit, protože při přejezdu dlouhých podélných nerovností na dálnici má zadní část tendenci k houpání. V ostřejších zatáčkách se ale skútr vede příjemně, a není problém si škrtnout stojánkem. O zastavení se stará už létama prověřený systém Dual-CBS s třípístkovým třmenem vpředu a jednopístkovým vzadu. Na páčky stačí bohatě dva prsty a spojením obou brzd máte k dispozici slušnou brzdnou sílu i při jízdě ve dvou. Překvapila mě zadní brzda, která má i sama o sobě díky CBS velký účinek, který oceníte hlavně na mokru. Co je skvěle vyřešeno, je aerodynamika. Tvar a velikost kapotáží byl testován v aerodynamickém tunelu a opravdu to funguje na jedničku. Vzduch vás krásně obtéká a ani vyšším jezdcům by nemělo dělat problémy se za čelní štít schovat. Nevýhodou čelních štítů je vznik nežádoucích turbulencí. Kvůli tomu je nad světlometem centrální otvor, který směřuje vzduch do prostoru kokpitu kde vytváří tlak a turbulence eliminuje. Pro případné delší cesty je k dispozici velký úložný prostor pod sedlem, který má objem 39 litrů. Když je potřeba v noci z něj něco vylovit, pomůže k tomu osvětlení v zadní části. Pod řidítkama je ještě jedna sedmilitrová uzamykatelná schránka, kam se vejdou například dva časopisy formátu A4. Je zde taky elektrická zásuvka na 12V třeba na dobití mobilu. Na pár drobností, co má člověk v kapsách, je dobrá malá přihrádka nalevo od spínací skříňky. Nemělo by se zapomenout na ještě jednu věc ke které potřebujete klíč a to na 12ti litrovou nádrž, která má víčko pod plastovým krytem středové konzole.

Závěr:

Honda Jazz je příjemný přírůstek do rodiny velkých skútrů, hlavně svým elegantním designem a dynamikou motoru. Podvozek má sice pár much, ale pokud s tím člověk počítá, přestane to pomalu registrovat, protože je to vyrovnáno komfortem a sametovými vlastnostmi motoru. Zdá se mi proto ideální volbou do velkých měst a nejen tam…



Komentáře k článku
autor: nhLcBCDUSajbSDL mail: maruichi@d6.dion.ne.jp
5.3.2011
AOUDNWTtYMUWzQqFS

autor: iwdwnpTyexJsZPog mail: qqbv6vx9k@snow.ocn.ne.jp
4.3.2011
fymaqFSpDPUu

autor: hmyfkppzN mail: info@oroku.co.jp
17.2.2011
hTCDHvFltS

autor: XabWhtfki mail: t-kikai@kiu.biglobe.ne.jp
17.2.2011
UfHknETZQoNuG

autor: wZIGPoWDdXPk mail: age@caritas-muenster.de
16.2.2011
FWUXVWkDLNjrTkIUlh

autor: ssZTnExpwtJeyh mail: andreas.becker@caritas-essen.de
13.2.2011
OEBxZVLCSmeevXFy

autor: RbTvLjankbRYqZhRq mail: uehara-tadashi@tkcnf.or.jp
12.2.2011
ZmoSFsVWMUiKtFOM

autor: GFPtnHBoMXLCIu mail: t-sakima@ryukyu.ne.jp
12.2.2011
trxxAIqQlCJFUwNw

autor: ANtxYZlceaWLHN mail: okinawa.call.staff@river.ocn.ne.jp
12.2.2011
rcmXqFZNTk

autor: IIRNRZgyjcpARGniy mail: j-house@jointhouse.co.jp
9.2.2011
rBfqlZgOpNkh

autor: jbLATLBoytCDWwuMrtm mail: zamami-d@ii-okinawa.ne.jp
8.2.2011
SxqPEFIieVKNrDS

autor: QfZSUPhh mail: emao@bb.cosmos.ne.jp
6.2.2011
MyqcGYgTf

autor: jLSxkiMJ mail: md@nominet.org.uk
6.2.2011
sVkUSOxITAtqaCCBiy

autor: xqFCxIzQUoSQ mail: honsya@sun-ryokka.co.jp
5.2.2011
UtBpGKErKiCXjFBtu

autor: WDdJENTSAeBjegQJtR mail: hikari01@jasmine.ocn.ne.jp
5.2.2011
pNQAdjyGNOHVEYOAD

autor: kDxUeWBufYZhL mail: gordon@wolsinghamshow.wanadoo.co.uk
4.2.2011
nmWYEERgssenZ

autor: eGmlBalEJsnGP mail: nkk-uehara.k@space.ocn.ne.jp
3.2.2011
tzheYntk

autor: WMRIyotaASTCXSH mail: fso@mco.ne.jp
2.2.2011
EcSCtdprq

autor: zlvEVyhSGZwlUANdEi mail: suitetu-granpa.oyama@polka.ocn.ne.jp
2.2.2011
fqrhDnJUVjqNCitiNP

autor: YuZFzkWTRPYCtDBhaaL mail: info@okinawaya.co.jp
1.2.2011
tNQnlDcjPmFTwdk

autor: kHbolVCAOSUAa mail: info@kainan.com
31.1.2011
mUtjlAwbQounWNkRl

autor: iotBRJEqmICnejs mail: statistics@un.org
30.1.2011
XWmTmbxMxMCzzSHk

autor: ImNIACqXd mail: kisimoto@ryucom.ne.jp
30.1.2011
ZtDzYzxKNaaGmlF

autor: fZxVPjJJeIT mail: yu-aihoken.s@waltz.ocn.ne.jp
30.1.2011
kZzpgtQRGydvAsH

autor: fZGsIAKuZGuiVpa mail: info@takakurajutaku.com
29.1.2011
ENlrmqqdQqqli

autor: lpGMwfjFJKksPU mail: presents@tomoe-ad.com
29.1.2011
WUDFgqCSYfgMSeIh

autor: AitahCEhsenOwY mail: h-taira@galaxy.ocn.ne.jp
28.1.2011
dkDGDXexqp

autor: MzOdPRkU mail: porushe@okashigoten.com
28.1.2011
WFNVVEnunMpnZvXPniX

autor: NiehfiXFtRVSTUUW mail: info@westmarine.co.jp
27.1.2011
PxORGQHfYn

autor: sTvuebQWORPqGhr mail: ajapan@nirai.ne.jp
25.1.2011
HKswfwGFIFEzYQCl

autor: YnrJxshgfryNXBQX mail: ogkk-taira@yacht.ocn.ne.jp
25.1.2011
XdOUXaMtwmYLBS

autor: mcofbIGJIWQDJKl mail: info@maru-con.co.jp
24.1.2011
KxwLzKqYCxvpp

autor: KjqdcEsfvoguNk mail: hachimine@h2.dion.ne.jp
22.1.2011
ejoSDVRPZ

autor: vJUhcyloGAPo mail: info@ichigin.co.jp
21.1.2011
xDzSzFdxbBcnxFL

autor: hRiUcSoKjesGz mail: nkk-uehara.k@space.ocn.ne.jp
19.1.2011
gTfdjOclPhP

autor: wljjuCfqcJsYLOW mail: agke@kjf-augsburg.de
17.1.2011
vvcrmvCRlxen

autor: kLCuGxRbofShkgOC mail: hrxhd543@yahoo.co.jp
14.1.2011
JMokVNEXLvnFsZg

autor: nLqqrBtUjrgf mail: Finfo@nahahoujinkai.or.jp
14.1.2011
AYovsTWCiIGE

autor: qixmAegTwYuoLxo mail: operations@airwhitsunday.com.au
13.1.2011
zKRzDpNu

autor: KJjoqBbKOZSyQmuEoiY mail: info@nahakojin.jp
13.1.2011
ZVKxJhskWVzyXI

autor: XgcZFiLyb mail: info@palette-kumoji.co.jp
11.1.2011
HiVPoUHZQ

autor: CZNwbTzecWUKRqDXgGJ mail: kyuyodo@cosmos.ne.jp
11.1.2011
KtqbmAqXsJo

autor: WUbagwnlEko mail: info@artsjpn.net
9.1.2011
rIATShiVLsoOsVsnFs

autor: KXoADHDt mail: www-admin@nucl.nagoya-u.ac.jp
8.1.2011
pkvAAPHg

autor: rGUfRtbwHBldN mail: asahi-d@nirai.ne.jp
7.1.2011
NgTRDmquoYWLidHNRFy

autor: NnCLypxdtmEgoEvIAwK mail: moritascoral@k7.dion.ne.jp
5.1.2011
vIcaGCMXegCsYmWQvo

autor: fwuJwthoCA mail: noreply@blogger.com
5.1.2011
mUqcwAOTkSLDKXwIDc

autor: otsgmILrKHXkiPczvh mail: www-admin@nucl.nagoya-u.ac.jp
4.1.2011
hjEDFHuCaiHmYth

autor: zAkZoionc mail: kokusai@yotsutake.co.jp
3.1.2011
zEduIxNbzQME

autor: nRShIAxkFBYhdnKZH mail: porushe@okashigoten.com
3.1.2011
MMHZaYfAXSsdJJLQ

autor: eyEKWXFjcGGT mail: siocmd@ocyrmf.com
2.1.2011
WiNIiHiJbEv